PORADNIK KANDYDATA DO POLICJI
  • REKRUTACJA
  • TEST WIEDZY
  • TEST PSYCHOLOGICZNY
  • ZAROBKI
  • STOPNIE POLICYJNE
  • REKRUTACJA
  • TEST WIEDZY
  • TEST PSYCHOLOGICZNY
  • ZAROBKI
  • STOPNIE POLICYJNE
Search

UREGULOWANY STOSUNEK DO SLUZBY WOJSKOWEJ

8/10/2013

0 Komentarze

 
Picture
Portal Testy do Policji o stosunku do służby wojskowej dla kandydatów do służby w policji. Warunkiem, który budzi ostatnio wiele wątpliwości wśród kandydatów do służby w Policji jest kwestia stosunku do służby wojskowej.

Jednym z warunków rekrutacji do policji jest wymóg, aby mężczyzna, który chce wstąpić do służby posiadał uregulowany stosunek do służby wojskowej, czyli miał wpis w książeczce wojskowej informujący, że odbył zasadniczą służbę wojskową lub został przeniesiony do rezerwy.

Kandydaci, którzy nie dysponują takim wpisem, bądź nie wiedzą czy ich stosunek do służby jest uregulowany, czy też nieuregulowany powinni sprawdzić to, bądź zgłosić się w celu wyjaśnienia do najbliższej ich miejscu zameldowania Wojskowej Komendy Uzupełnień lub wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta, którzy odpowiadają za nadanie kwalifikacji wojskowej.

W związku z tym, że od kilku lat w naszym kraju nie ma już obowiązkowej służby wojskowej, to osoby, które stawiają się do kwalifikacji wojskowej przechodzą jedynie badania przed komisja lekarską.

Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej, - „A”, „B” lub „D” po uprawomocnieniu się orzeczenia komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy. Osoby te będą posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”), zostaną skreślone z ewidencji wojskowej. Osoby posiadające kategorie zdrowia „E” - nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (oznaczającego uregulowanie stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od dnia otrzymania orzeczenia zgłosić się w siedzibie kwalifikacji wojskowej lub  do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Przeniesienie do rezerwy osób, które spełniły obowiązek stawienia się do kwalifikacji następuje z mocy prawa, co oznacza że nie jest konieczne osobiste stawienie się w tym celu do WKU.

Kategorie zdolności do służby wojskowej wyglądają następująco: kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej, kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Istotna informacja dla kobiet - Na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z 21 listopada 2012 r. kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety urodzone w latach 1989-1994, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

Testy do Policji 2013/2014 Tomasz Bidermann - najlepszy podręcznik dla kandydata do Policji.


0 Komentarze



Odpowiedz


© 2010-2023 TESTYDOPOLICJI.INFO
Portal administrowany przez: MEDIA GROUP LTD, WC1B 3HD, 11-13 Bayley Street, London
  • REKRUTACJA
  • TEST WIEDZY
  • TEST PSYCHOLOGICZNY
  • ZAROBKI
  • STOPNIE POLICYJNE