PORADNIK KANDYDATA DO POLICJI
  • REKRUTACJA
  • TEST WIEDZY
  • TEST PSYCHOLOGICZNY
  • ZAROBKI
  • STOPNIE POLICYJNE
  • REKRUTACJA
  • TEST WIEDZY
  • TEST PSYCHOLOGICZNY
  • ZAROBKI
  • STOPNIE POLICYJNE
Search

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA W REKRUTACJI DO POLICJI

16/1/2017

5 Komentarze

 
Obraz
Celem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest poznanie i ocena zdolności do służby kandydata w odniesieniu do jego społecznych postaw wobec ludzi oraz motywacji do podjęcia służby w Policji. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej są również oceniane jego umiejętności autoprezentacji oraz skutecznego komunikowania się z innymi osobami.

Rozmowę przeprowadza zespół, w którego skład wchodzi od dwóch do czterech osób. Do obligatoryjnych członków zespołu należą przedstawiciel komórki organizacyjnej do spraw doboru oraz policjant służby prewencyjnej. W praktyce jest do niego także włączany psycholog zatrudniony w komórce psychologów policyjnych. Wspomniany zespół jest powoływany przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego.

W trakcie rozmowy, której czas nie powinien przekroczyć 30 minut, członkowie zespołu samodzielnie oceniają poszczególne, wymienione powyżej, cztery obszary zdolności kandydata do służby. W ramach umiejętności skutecznego komunikowania się z innymi osobami punktowane są następujące elementy: precyzyjne, jasne i zrozumiałe formułowanie wypowiedzi; logiczne argumentowanie i udzielanie wyczerpujących odpowiedzi; udzielanie odpowiedzi w sposób pewny, z dostosowaniem tonu, tempa i głośności wypowiedzi do sytuacji; wykazywanie opanowania i spokoju w trakcie rozmowy oraz kontrolowanie swoich zachowań i niepoddawanie się stresowi. Do elementów, które są oceniane w obrębie motywacji do podjęcia służby w Policji, należą: racjonalne motywowanie chęci podjęcia służby w Policji (w tym odwoływanie się do własnych predyspozycji, umiejętności, doświadczeń i zainteresowań); wskazanie mocnych i słabych stron własnej osobowości w kontekście specyfiki służby w Policji; przedstawienie oceny zagrożeń, obciążeń i wymagań związanych ze służbą w Policji; wykazywanie chęci rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji; przedstawienie oczekiwań związanych ze swoją rolą w Policji. Kolejnym obszarem, za którego ocenę kandydatowi mogą zostać przypisane punkty, jest społeczna postawa wobec ludzi. Do jego elementów zaliczono: dostrzeganie i uwzględnianie odczuć oraz opinii innych ludzi; deklarowanie chęci współpracy z innymi osobami oraz przejawianie inicjatywy i aktywności w kontaktach międzyludzkich; prezentowanie otwartości na różnorodność kulturową oraz postawy tolerancyjnej wobec innych ludzi; rozumienie obowiązku poszanowania godności ludzkiej, a także respektowania podstawowych zasad i wartości etycznych oraz norm moralnych. Ostatnią ocenianą kategorią jest umiejętność autoprezentacji. Obejmuje ona takie elementy, jak wykazywanie kompetentności i przygotowania do rozmowy, prezentowanie adekwatnego do sytuacji wyglądu zewnętrznego (w tym schludnego ubioru) oraz zachowanie higieny osobistej.

W trakcie rozmowy każdy z członków zespołu wypełnia arkusz indywidualnej oceny kandydata do służby. Za wystąpienie poszczególnych elementów, które zostały powyżej wymienione, może on przyznać od jednego do czterech punków. Zatem w wyniku takiej oceny kandydat do służby może otrzymać: od 4 do 16 punktów za umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami, od 5 do 20 punktów za motywację do podjęcia służby w Policji, od 4 do 16 punktów za społeczną postawę wobec ludzi oraz od 2 do 8 punktów za umiejętność autoprezentacji. Każdy członek zespołu może łącznie przydzielić do 60 punktów. Następnie, na podstawie arkuszy indywidualnej oceny kandydata do służby, zespół sporządza zbiorczą ocenę z rozmowy kwalifikacyjnej. W tym wypadku ostateczną liczbę punktów, jakie kandydat uzyskał w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ustala się jako średnią arytmetyczną liczby punktów, które zostały mu przyznane przez poszczególnych członków zespołu. Za pozytywny uważa się wynik o wartości nie niższej niż 36 na 60 możliwych do uzyskania punktów. Niższy wynik jest powodem odstąpienia od dalszego prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.

Źródło: Materiały szkoleniowe z kursy przygotowawczego dla kandydatów. Ochikara.

​

5 Komentarze
paweł włodarczyk
17/1/2017 13:14:39

W dużej mierze dzięki wam moja dziewczyna zdała testy do policji. Pomogliście jej przygotować się do egzaminów, a książki z testami z wydawnictwa oficyna24 to super robota. Dzięki za kolejny ciekawy artykuł. Niebawem i ja zaczynam rekrutację i korzystając z doświadczeń mojej panny oczywiście waszego wsparcie myślę, że pójdzie mi równie dobrze.

Odpowiedz
karol g.
17/1/2017 13:21:34

Warto tu zaglądać, ostatnio pojawia się dużo nowych informacji, przydatnych w zmaganiach z testami do policji.

Odpowiedz
r555
17/1/2017 17:55:34

rozmowa kwalifikacyjna to ciężki orzech do zgryzienia

Odpowiedz
Ida
18/1/2017 11:34:22

Ile czasu trwa rozmowa kwalifikacyjna na testach do policji?

Odpowiedz
testy
9/4/2018 22:45:29

Gdzie można uzyskać dostęp do tych testów oprócz książki? Pozdrawiam

Odpowiedz



Odpowiedz

    Najnowsze wydania książek na 2021 rok:

    Obraz
    Obraz
    Obraz


    O nas

    Najlepsze miejsce
    dla kandydata do
    ​służby w Policji.

    Archiwa

    Styczeń 2017

    Kategorie

    Wszystkie
    Komisja Lekarska Do Policji
    Rekrutacja Do Policji

    Kanał RSS


© 2010-2021 TESTYDOPOLICJI.INFO
Portal administrowany przez: MEDIA GROUP LTD, WC1B 3HD, 11-13 Bayley Street, London
  • REKRUTACJA
  • TEST WIEDZY
  • TEST PSYCHOLOGICZNY
  • ZAROBKI
  • STOPNIE POLICYJNE